Inflator Kit: M18™, 150 psi Max., 36 in Hose Lg, Cordless, 5.0 Ah, 18V DC
In Stock
$526.00
/each
Earn 526 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Inflator Kit: M18™, 150 psi Max., 36 in Hose...
Item 385JN5
$526.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 651 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Hose Length | 36 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Power Source | Cordless |
| Tool Series | M18(TM) |
| Battery Platform | M18(TM) |
| Maximum Air Pressure | 150 psi |
| Voltage | 18V DC |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Mfr. Model # | 2848-20 48-11-1850 |
| Country of Origin | Malaysia (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inflator Kit, Power Source Cordless, Battery Platform M18(TM), Voltage 18V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Battery, Battery Capacity 5.0 Ah, Number of Batteries Included 1, Maximum Air Pressure 150 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 36 in, Battery Included / Bare Tool Battery Included, Includes All Brass Schrader Chuck, Inflation Needle, Inflator Nozzle, Presta Chuck, Tool Weight 7 lb, Application Light Truck and Other Medium Duty Tires, Passenger, Battery Model Number 35GJ99