M18 Fuel (2) CP BandSaw, XC6.0 Batry
In Stock
$1,380.00
/each
Earn 1380 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 Fuel (2) CP BandSaw, XC6.0 Batry
Item 382ZH7
$1,380.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Number of Speed Settings | Variable |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 18 V DC |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Not Included |
| Cutting Speed - Maximum | 540 SFPM |
| Includes Battery | Battery Included |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Power Source | Cordless |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Mfr. Model # | 2829-20 2829-20 48-11-1862 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112709 |
Description
Band Saw, Voltage 18 V DC, Cordless Tool Kit Contents (2) Bare Tools, (2) Batteries, Blade Length 35 3/8 in, Round Cutting Capacity 3 1/4 in, Rectangular Cutting Capacity 3 1/4 in x 3 1/4 in, Number of Speed Settings Variable, Dual Trigger No, Charger Included No, Brushless Motor Yes, Charger Replacement 23Y581, Battery Capacity 6.0Ah, Battery Pack Replacement 481Z45, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), SFPM Range 0 to 540, Drive Type Chain, Handle Type D-Handle, Tool Length 17 29/32 in