M12 Compact Band Saw, M12 Battery Pack
In Stock
$527.00
/each
Earn 527 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M12 Compact Band Saw, M12 Battery Pack
Item 382ZD3
$527.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Blade Length | 30-9/16 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Cutting Width - Maximum | 2-1/2 in |
| Voltage | 12 V DC |
| Battery Capacity | 4.0Ah |
| Power Source | Cordless |
| Number of Speed Settings | Variable |
| Cutting Speed - Minimum | 0 SFPM |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Not Included |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Cutting Speed - Maximum | 570 SFPM |
| Motor Type | Brushless |
| Cutting Length - Maximum | 2-1/2 in |
| Mfr. Model # | 2529-20 48-11-2440 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112709 |
Description
Band Saw, Voltage 12 V DC, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, Blade Length 30 9/16 in, Round Cutting Capacity 2 1/2 in, Rectangular Cutting Capacity 2 1/2 in x 2 1/2 in, Number of Speed Settings Variable, Dual Trigger No, Charger Included No, Brushless Motor Yes, Charger Replacement 2XKZ7, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity 4.0Ah, Battery Pack Replacement 38D764, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), SFPM Range 0 to 570, Handle Type D-Handle