M12 Battery, M12 Battery, M12 Ratchet
In Stock
$573.00
/each
Earn 573 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M12 Battery, M12 Battery, M12 Ratchet
Item 382ZA3
$573.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Motor Type | Brushed |
| Includes Battery | Battery Included |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Head Width | 1-1/8 in |
| Power Source | Cordless |
| Voltage | 12 V DC |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Shape | Square |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Overall Length | 10-3/4 in |
| Mfr. Model # | 48-11-2460 48-11-2460 2457-20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool; (2) Batteries, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor No, Fastening Torque 35 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 7/8 in, Head Height 1 1/4 in, Head Width 1 1/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 2, Battery Capacity 6.0 Ah, Battery Model No. 49JV08, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included No, Case Included No, Overall Length 10 3/4 in