M18 Wet/Dry Vacuum, M18 Battery Pack
In Stock
$545.50
/each
Earn 545 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 Wet/Dry Vacuum, M18 Battery Pack
Item 382YY5
$545.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Static Pressure | 47 in |
| Vacuum Collection Type | Bagless |
| Vacuum Air Flow | 53 cfm |
| Includes Battery | Yes |
| Filter Included | HEPA |
| Vacuum Hose Dia. | 1 in |
| Battery Options | 1 Battery, No Charger |
| Hose Length | 6 ft |
| Voltage | 18V DC |
| Product Series | M18(TM) |
| Tank Size | 3 gal |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Mfr. Model # | 0970-20 48-11-1850 |
| Country of Origin | Malaysia (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Wet/Dry Vacuum, Vacuum Power Source Cordless, Filter Efficiency 99.97 Percent at 0.3 microns, Vacuum Filtration Type HEPA, Vacuum Pickup Type Wet/Dry, Vacuum Air Flow 53 cfm, Static Pressure 47 in, Sound Level 87 dBA, Tank Material Plastic, Tank Size 3 gal, Tank Dry Capacity 3 gal, Tank Wet Capacity 3 gal, Vacuum Collection Type Bagless, Motor Efficiency Type Brushless, Number of Motor Stages 1, Air Watts 88 W, Peak Horsepower 0 hp, Current Not Applicable, Frequency Not Applicable