M18 Compact Band Saw. M18 1/2" Impact
In Stock
$874.00
/each
Earn 874 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE M18 Compact Band Saw. M18 1/2" Impact
Item 382YT5
$874.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Number of Speed Settings | 1 |
| Voltage | 18 V DC |
| Power Source | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Blade Length | 35-3/8 in |
| Includes Battery | Tool Only |
| Includes Dual Trigger | Dual Trigger Not Included |
| Battery Series | M18(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Cutting Width - Maximum | 3-1/4 in |
| Cutting Length - Maximum | 3-1/4 in |
| Mfr. Model # | 2829-20 2962-20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112709 |
Description
Band Saw, Voltage 18 V DC, Cordless Tool Kit Contents (2) Bare Tools, Blade Length 35 3/8 in, Round Cutting Capacity 3 1/4 in, Rectangular Cutting Capacity 3 1/4 in x 3 1/4 in, Number of Speed Settings 1, Dual Trigger No, Brushless Motor Yes, Number of Batteries Included 0, Battery Capacity Not Applicable, Battery Series M18(TM) REDLITHIUM(TM), SFPM Range 0 to 540, Tool Length 17 29/32 in, Tool Weight 7.67 lb, Cordless