Inflator: LXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose Lg, Cordless, 18V DC, Auto-Stop
In Stock
$245.75
/each
Earn 245 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Inflator: LXT®, 120 psi Max., 25 1/2 in Hose...
Item 361VD6
$245.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Battery Platform | LXT(R) |
| Hose Length | 25-1/2 in |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Voltage | 18V DC |
| Maximum Air Pressure | 120 psi |
| Includes Battery | Tool Only |
| Product Badging | Star Protection Computer Controls(TM) |
| Tool Series | LXT(R) |
| Power Source | Cordless |
| Safety Features | Auto-Stop |
| Mfr. Model # | DMP180ZX |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inflator, Power Source Cordless, Battery Platform LXT(R), Voltage 18V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Number of Batteries Included 0, Maximum Air Pressure 120 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 25 1/2 in, Battery Included / Bare Tool Bare Tool, Includes Presta Valve Adapter, Sports Ball Needle, Tapered Adapter, Tool Weight 2.3 lb, Features Compact and Lightweight Design for Convenient Storage and Easy Portability, High Visibility Pressure Gauge Display with Back Light