Lower Shelf: 72 in Overall Wd, 12 in Overall Dp, Black, Steel, Includes Mounting Hardware
In Stock
$134.80
/each
Earn 134 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Lower Shelf: 72 in Overall Wd, 12 in Overall...
Item 35UX26
$134.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HALLOWELL |
| Shelf Type | Lower Shelf |
| Frame Material | Steel |
| Overall Depth | 12 in |
| Overall Width | 72 in |
| Compatible with Manufacturer Part Number | HWB7230E-ME |
| Overall Load Capacity | 400 lb |
| Color | Black |
| Assembly | Unassembled |
| Top Material | Steel |
| Overall Height | 1-1/4 in |
| For Top Width | 72 in |
| Includes Mounting Hardware | Yes |
| Mfr. Model # | HWB-LS-72ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Lower Shelf, Shelf Type Lower Shelf, Assembly Unassembled, Color Black, For Use With Adjustable Leg Workbenches, Frame Material Steel, Frame Material Finish Powder Coated, Includes Mounting Hardware, Includes Mounting Hardware Yes, Metal Material Gauge 12 ga, Mount Type Bolt, Overall Depth 12 in, Overall Fixed Height 1 1/4 in, Overall Load Capacity 400 lb, Overall Width 72 in, Top Material Steel, Adjustability Adjustable Height, Back Stop Height 3 in