Corner Radius End Mill: Carbide, 4 Flute, 5/8" Mill Dia, 1-1/4" LOC, 0.02" Rad, 3-1/2" OAL
In Stock
$178.00
/each
Earn 178 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 4 Flute, 5/8...
Item 35CU25
$178.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Application | Finishing |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Length of Cut | 1.25 in, 1-1/4 in |
| Material Application | Tool and Die Steel, Steel, Hardened Steel, Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel |
| List Number | 496 |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | H, P, N, M, K |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Inch |
| Corner Radius | 0.02 in |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Mfr. Model # | 496-6252 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.02 in, 1.25 in, 3 1/2 in