Corner Radius End Mill: Carbide, 4 Flute, 1/2" Mill Dia, 1" LOC, 0.03" Rad, 3" OAL
In Stock
$122.85
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 4 Flute, 1/2...
Item 35CU23
$122.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Material - Machining | Carbide |
| Flute Type | Spiral |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut | 1 in |
| Material Application | Tool and Die Steel, Steel, Hardened Steel, Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Application | Finishing |
| Measurement System | Inch |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Overall Length | 3 in |
| Finish - Machining | Uncoated |
| ISO Material Group | H, P, N, M, K |
| List Number | 496 |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 0.5 in, 1/2 in |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia. | 1/2 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Mfr. Model # | 496-5003 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.03 in, 1 in, 3 in