Corner Radius End Mill, 0.375 in
In Stock
$52.30
/each
Earn 52 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 0.375 in
Item 35CT86
$52.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Measurement System | Inch |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Length of Cut | 1 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | H, P, N, K |
| End Mill Application | Finishing |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Material Application | Tool and Die Steel, Steel, Hardened Steel, Aluminum, Cast Iron |
| Number of Flutes | 2 |
| Mfr. Model # | 495-3753 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.03 in, 1 in, 2 1/2 in