Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 3 mm Mill Dia, 4.5 mm LOC, 0.2 mm Rad
In Stock
$32.10
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CM97
$32.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Corner Radius | 0.2 mm |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 60 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| Neck Dia. | 2.8 mm |
| Length of Cut | 4.5 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Measurement System | Metric |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Finish - Machining | TiAlN |
| ISO Material Group | S, M |
| Flute Spacing | Fixed |
| List Number | HP435 |
| Milling Diameter | 3 mm |
| Neck Length | 14 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Mfr. Model # | HP435-1181 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 3 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 0.2 mm, 4.5 mm, 60 mm