Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 12 mm Mill Dia, 26 mm LOC, 3 mm Rad
In Stock
$163.00
/each
Earn 163 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CM69
$163.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 110 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Milling Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 26 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Finish - Machining | TiAlN |
| List Number | HP434 |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| ISO Material Group | S, M |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Corner Radius | 3 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | HP434-4724 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 3 mm, 26 mm, 110 mm