Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 4 mm Mill Dia, 11 mm LOC, 0.2 mm Rad
In Stock
$43.25
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CM45
$43.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material - Machining | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Metric |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Overall Length | 70 mm |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Corner Radius | 0.2 mm |
| Milling Diameter | 4 mm |
| ISO Material Group | S, M |
| List Number | HP434 |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Length of Cut | 11 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Number of Flutes | 4 |
| Mfr. Model # | HP434-1575 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 0.2 mm, 11 mm, 70 mm