Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 2 Flute, 10 mm Mill Dia, 22 mm LOC, 2 mm Rad
In Stock
$119.50
/each
Earn 119 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CM36
$119.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Length of Cut | 22 mm |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Corner Radius | 2 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| Overall Length | 100 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Metric |
| Milling Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Number | HP432 |
| ISO Material Group | S, M |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Dia. | 10 mm |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Mfr. Model # | HP432-3933 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Metric, 2 mm, 22 mm, 100 mm