Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 1/8" Mill Dia, 1/2" LOC, 0.015" Rad
In Stock
$31.15
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CL98
$31.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Corner Radius | 0.015 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| ISO Material Group | S, M |
| Material - Machining | Carbide |
| Milling Diameter | 1/8 in, 0.125 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Type | Spiral |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Length of Cut | 1/2 in, 0.5 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Number of Flutes | 4 |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Finish - Machining | TiAlN |
| List Number | HP434 |
| Mfr. Model # | HP434-1251 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Inch, 0.015 in, 0.5 in, 1 1/2 in