Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 2 Flute, 3/16" Mill Dia, 5/8" LOC, 0.02" Rad
In Stock
$45.90
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CL79
$45.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| ISO Material Group | S, M |
| Milling Diameter | 0.1875 in, 3/16 in |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Material - Machining | Carbide |
| Measurement System | Inch |
| Flute Spacing | Fixed |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Dia. | 3/16 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Single End/Double End | Single |
| Corner Radius | 0.02 in |
| Overall Length | 2 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Length of Cut | 5/8 in, 0.625 in |
| List Number | HP432 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Mfr. Model # | HP432-1872 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Straight, Inch, 0.02 in, 0.625 in, 2 in