Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 4 Flute, 3/8" Mill Dia, 1/2" LOC, 0.03" Rad
In Stock
$128.55
/each
Earn 128 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 35CH61
$128.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Material - Machining | Carbide |
| Finish - Machining | TiAlN |
| List Number | VG446 |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Neck Dia. | 0.353 in |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Overall Length | 4 in |
| Neck Length | 1.875 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| ISO Material Group | S, M |
| Number of Flutes | 4 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 1/2 in, 0.5 in |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | VG446-3750 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Weldon Flat, Inch, 0.03 in, 0.5 in, 4 in