Corner Radius End Mill, 0.25 in, Carbide
In Stock
$38.80
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 0.25 in, Carbide
Item 35CG93
$38.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish - Machining | EXO |
| Measurement System | Inch |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Number of Flutes | 4 |
| ISO Material Group | S, M |
| List Number | 2052 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Variable |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Corner Radius | 0.015 in |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 0.75 in, 3/4 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Milling Diameter | 1/4 in, 0.25 in |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | 205202311 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.25 in Milling Dia., Carbide, EXO, Straight, Inch, 0.015 in, 0.75 in, 2 1/2 in