Corner Radius End Mill: Carbide, 3 Flute, 5/8" Mill Dia, 5/8" LOC, 0.09" Rad, 3-1/2" OAL
In Stock
$250.25
/each
Earn 250 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 3 Flute, 5/8...
Item 35CG07
$250.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Length | 1.625 in |
| Measurement System | Inch |
| Material Application | Aluminum |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Spacing | Fixed |
| Number of Flutes | 3 |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Milling Diameter | 0.625 in, 5/8 in |
| Finish - Machining | Uncoated |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| Corner Radius | 0.09 in |
| Length of Cut | 5/8 in, 0.625 in |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| List Number | 2043 |
| Material - Machining | Carbide |
| Neck Dia. | 0.621 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Type - Machining | Straight |
| ISO Material Group | N |
| Single End/Double End | Single |
| Helix Angle | 45 Degrees |
| Mfr. Model # | 20431200 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.09 in, 0.625 in, 3 1/2 in