Corner Radius End Mill, 0.75 in, Carbide
In Stock
$271.50
/each
Earn 271 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill, 0.75 in, Carbide
Item 35CF70
$271.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| ISO Material Group | N |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 3 |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length | 4 in |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Helix Angle | 45 Degrees |
| Length of Cut | 1 in |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Fixed |
| Corner Radius | 0.06 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Measurement System | Inch |
| Material Application | Aluminum |
| Mfr. Model # | 20415800 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.06 in, 1 in, 4 in