Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 9/32" Mill Dia, 13/16" LOC, 0.02" Rad, 2-1/2" OAL
In Stock
$70.05
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 9/3...
Item 35CE85
$70.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Number of Flutes | 2 |
| Corner Radius | 0.02 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Milling Diameter | 9/32 in, 0.28125 in |
| Length of Cut | 13/16 in, 0.8125 in |
| List Number | 2022 |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| ISO Material Group | N |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Measurement System | Inch |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material - Machining | Carbide |
| Single End/Double End | Single |
| Material Application | Aluminum |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | 20222200 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.28125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.02 in, 0.8125 in, 2 1/2 in