Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 3/8" Mill Dia, 1/2" LOC, 0.02" Rad, 2-1/2" OAL
In Stock
$55.40
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 3/8...
Item 35CE52
$55.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Spacing | Fixed |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Number of Flutes | 2 |
| Corner Radius | 0.02 in |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material Application | Aluminum |
| Measurement System | Inch |
| ISO Material Group | N |
| List Number | 2021 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Length of Cut | 0.5 in, 1/2 in |
| Mfr. Model # | 20213400 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.02 in, 0.5 in, 2 1/2 in