Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 7/32" Mill Dia, 3/8" LOC, 0.02" Rad, 2-1/2" OAL
In Stock
$48.60
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 7/3...
Item 35CE40
$48.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material Application | Aluminum |
| Flute Type | Spiral |
| Measurement System | Inch |
| Single End/Double End | Single |
| ISO Material Group | N |
| Material - Machining | Carbide |
| Corner Radius | 0.02 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | Uncoated |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| List Number | 2021 |
| Number of Flutes | 2 |
| Milling Diameter | 0.21875 in, 7/32 in |
| Length of Cut | 3/8 in, 0.375 in |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Mfr. Model # | 20211400 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.21875 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.02 in, 0.375 in, 2 1/2 in