Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 2 Flute, 2.5 mm Mill Dia, 2.2 mm LOC, 0.5 mm Rad
In Stock
$122.05
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 35AZ64
$122.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Corner Radius | 0.5 mm |
| Length of Cut | 2.2 mm |
| Measurement System | Metric |
| ISO Material Group | H |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Milling Diameter | 2.5 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Neck Length | 30 mm |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| List Number | 4592 |
| Overall Length | 70 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Dia. | 4 mm |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Neck Dia. | 2.4 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Finish - Machining | WXS |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Hardened Steel |
| Mfr. Model # | 3102506 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 2.5 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 0.5 mm, 2.2 mm, 70 mm