Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 4 Flute, 5/16" Mill Dia, 0.13" LOC, 3/32" Rad
In Stock
$244.50
/each
Earn 244 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 35AY75
$244.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Helix Angle | 0 Degrees |
| List Number | 4470 |
| Material - Machining | Carbide |
| Neck Length | 1.25 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Measurement System | Inch |
| Material Application | Hardened Steel |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Overall Length | 3 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Single End/Double End | Single |
| Milling Diameter | 0.3125 in, 5/16 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| ISO Material Group | H |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| Neck Dia. | 0.29 in |
| Corner Radius | 0.09375 in |
| Finish - Machining | WXS |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 0.13 in |
| Mfr. Model # | 44700411 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Inch, 0.09375 in, 0.13 in, 3 in