Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 4 Flute, 1/4" Mill Dia, 0.1" LOC, 1/16" Rad, 3" OAL
In Stock
$198.00
/each
Earn 198 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 35AY74
$198.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Fixed |
| Milling Diameter | 1/4 in, 0.25 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Corner Radius | 0.0625 in |
| Finish - Machining | WXS |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Helix Angle | 0 Degrees |
| Overall Length | 3 in |
| ISO Material Group | H |
| Material Application | Hardened Steel |
| Length of Cut | 0.1 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Neck Dia. | 0.23 in |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| Measurement System | Inch |
| List Number | 4470 |
| Neck Length | 1 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material - Machining | Carbide |
| Mfr. Model # | 44700311 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.25 in Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Inch, 0.0625 in, 0.1 in, 3 in