Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 3 Flute, 1/8" Mill Dia, 0.06" LOC, 1/32" Rad
In Stock
$159.00
/each
Earn 159 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 35AY72
$159.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Flute Type | Spiral |
| Corner Radius | 0.03125 in |
| Helix Angle | 0 Degrees |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Shank Type - Machining | Straight |
| List Number | 4470 |
| Neck Dia. | 0.12 in |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Neck Length | 0.375 in |
| Finish - Machining | WXS |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Length of Cut | 0.06 in |
| Milling Diameter | 1/8 in, 0.125 in |
| ISO Material Group | H |
| Material Application | Hardened Steel |
| Mfr. Model # | 44700111 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Inch, 0.03125 in, 0.06 in, 2 1/4 in