Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 4 Flute, 12 mm Mill Dia, 18 mm LOC, 1 mm Rad
In Stock
$288.75
/each
Earn 288 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 35AY69
$288.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Finish - Machining | WXS |
| Flute Spacing | Fixed |
| Overall Length | 130 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material Application | Hardened Steel |
| Milling Diameter | 12 mm |
| Length of Cut | 18 mm |
| Neck Length | 60 mm |
| Shank Dia. | 12 mm |
| Neck Dia. | 11.7 mm |
| ISO Material Group | H |
| Material - Machining | Carbide |
| List Number | 4571 |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Corner Radius | 1 mm |
| Helix Angle | 45 Degrees |
| Measurement System | Metric |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | 457112111 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 1 mm, 18 mm, 130 mm