Corner Radius End Mill: Carbide, WXL Coated, 4 Flute, 12 mm Mill Dia, 26 mm LOC, 2 mm Rad
In Stock
$182.00
/each
Earn 182 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXL Coated,...
Item 35AX45
$182.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Spacing | Fixed |
| Overall Length | 110 mm |
| Corner Radius | 2 mm |
| Measurement System | Metric |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 12 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Dia. | 12 mm |
| ISO Material Group | H |
| Number of Flutes | 4 |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Material Application | Hardened Steel |
| List Number | 3771 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Finish - Machining | WXL |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Length of Cut | 26 mm |
| Mfr. Model # | 37710025 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, WXL, Straight, Metric, 2 mm, 26 mm, 110 mm