Corner Radius End Mill: Carbide, WXL Coated, 4 Flute, 5/64" Mill Dia, 1/4" LOC, 0.01" Rad
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXL Coated,...
Item 35AK64
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| List Number | 3670 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | WXL |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Milling Diameter | 0.078125 in, 5/64 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material - Machining | Carbide |
| Single End/Double End | Single |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Length of Cut | 1/4 in, 0.25 in |
| Material Application | Hardened Steel |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Flute Spacing | Fixed |
| Measurement System | Inch |
| ISO Material Group | H |
| Corner Radius | 0.01 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| Mfr. Model # | 36700211 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.078125 in Milling Dia., Carbide, WXL, Straight, Inch, 0.01 in, 0.25 in, 1 1/2 in