Ratchet, Cordless, 12V DC, 55 ft-lb Torque
In Stock
$536.50
/each
Earn 536 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet, Cordless, 12V DC, 55 ft-lb Torque
Item 356XL2
$536.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Voltage | 12 V DC |
| Drive Size | 3/8 in |
| Motor Type | Brushless |
| Drive Shape | Square |
| Head Width | 1-5/8 in |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Power Source | Cordless |
| Fastening Torque | 55 ft-lb |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Includes Battery | Battery Included |
| No Load Speed | 200 RPM |
| Overall Length | 14-1/4 in |
| Mfr. Model # | 2560-20 48-11-2440 |
| Country of Origin | Malaysia (subject to change) |
| UNSPSC | 27111711 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 55 ft-lb, Free Speed 200 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 1 in, Head Height 1 5/8 in, Head Width 1 5/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 4.0 Ah, Battery Model No. 38D764, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included No, Case Included No, Overall Length 14 1/4 in