Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 3 Flute, 10 mm Mill Dia, 15 mm LOC, 2 mm Rad
In Stock
$1,317.00
/each
Earn 1317 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 34ZW69
$1,317.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| List Number | 9580 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Fixed |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Milling Diameter | 10 mm |
| Neck Length | 120 mm |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | H |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 16 mm |
| Overall Length | 180 mm |
| Helix Angle | 55 Degrees |
| Number of Flutes | 3 |
| Neck Dia. | 13.57 mm |
| Corner Radius | 2 mm |
| Finish - Machining | WXS |
| Length of Cut | 15 mm |
| Material Application | Hardened Steel |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | 3098044 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 2 mm, 15 mm, 180 mm