Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 3 Flute, 16 mm Mill Dia, 24 mm LOC, 3 mm Rad
In Stock
$1,886.00
/each
Earn 1886 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 34ZW07
$1,886.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material Application | Hardened Steel |
| Neck Length | 120 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Dia. | 16 mm |
| List Number | 9576 |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | H |
| Neck Dia. | 15.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Helix Angle | 55 Degrees |
| Milling Diameter | 16 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 24 mm |
| Finish - Machining | WXS |
| Corner Radius | 3 mm |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 175 mm |
| Mfr. Model # | 3092162 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 3 mm, 24 mm, 175 mm