Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 3 Flute, 6 mm Mill Dia, 9 mm LOC, 1.5 mm Rad
In Stock
$420.25
/each
Earn 420 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 34ZV95
$420.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Milling Diameter | 6 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 100 mm |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| List Number | 9576 |
| Neck Dia. | 5.8 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| Material Application | Hardened Steel |
| Measurement System | Metric |
| Finish - Machining | WXS |
| Helix Angle | 55 Degrees |
| Neck Length | 54 mm |
| Corner Radius | 1.5 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 9 mm |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Single End/Double End | Single |
| ISO Material Group | H |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | 3092063 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 1.5 mm, 9 mm, 100 mm