Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated, 5 Flute, 3/4" Mill Dia, 1-1/2" LOC, 0.06" Rad
In Stock
$474.75
/each
Earn 474 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated,...
Item 34ZU12
$474.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Measurement System | Inch |
| ISO Material Group | S, M |
| Material - Machining | Carbide |
| Corner Radius | 0.06 in |
| List Number | 2055 |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 4 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| Single End/Double End | Single |
| Length of Cut | 1-1/2 in, 1.5 in |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Finish - Machining | EXO |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Flute Spacing | Variable |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Mfr. Model # | 20557502 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, EXO, Weldon Flat, Inch, 0.06 in, 1.5 in, 4 in