Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated, 5 Flute, 1/4" Mill Dia, 5/8" LOC, 0.06" Rad
In Stock
$71.05
/each
Earn 71 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated,...
Item 34ZT91
$71.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 5/8 in, 0.625 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Single End/Double End | Single |
| Corner Radius | 0.06 in |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| ISO Material Group | S, M |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Milling Diameter | 1/4 in, 0.25 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Number of Flutes | 5 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Type | Spiral |
| List Number | 2055 |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| Finish - Machining | EXO |
| Mfr. Model # | 20552503 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.25 in Milling Dia., Carbide, EXO, Straight, Inch, 0.06 in, 0.625 in, 2 1/2 in