Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated, 5 Flute, 1" Mill Dia, 1-1/2" LOC, 0.03" Rad, 4" OAL
In Stock
$705.50
/each
Earn 705 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, EXO Coated,...
Item 34ZT85
$705.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 1 in |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Measurement System | Inch |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | S, M |
| Milling Diameter | 1 in |
| Single End/Double End | Single |
| Helix Angle | 41 Degrees to 43 Degrees |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Length of Cut | 1-1/2 in, 1.5 in |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Nickel, Stainless Steel |
| Number of Flutes | 5 |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| List Number | 2055 |
| Finish - Machining | EXO |
| Flute Spacing | Variable |
| Overall Length | 4 in |
| Mfr. Model # | 20551001 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, EXO, Weldon Flat, Inch, 0.03 in, 1.5 in, 4 in