Pleated Air Filter, 9x33x1, MERV 7
In Stock
$16.68
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 9x33x1, MERV 7
Item 33ZX95
$16.68
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Depth | 1 in |
| Nominal Width | 33 in |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Height | 9 in |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Air Flow @ 300 fpm | 533 cfm |
| Media Material | Synthetic |
| Mfr. Model # | 33ZX95 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 9x33x1, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 4.1 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.