Pleated Air Filter, 9x45x1, MERV 7
In Stock
$40.65
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 9x45x1, MERV 7
Item 33ZX90
$40.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Nominal Width | 45 in |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Depth | 1 in |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Nominal Height | 9 in |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Media Material | Synthetic |
| Mfr. Model # | 33ZX90 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 9x45x1, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 6.4 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron