Pleated Air Filter, 9x29x1, MERV 7
In Stock
$23.16
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 9x29x1, MERV 7
Item 33ZX84
$23.16
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Air Flow @ 300 fpm | 467 cfm |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Nominal Depth | 1 in |
| Nominal Width | 29 in |
| Nominal Height | 9 in |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Media Material | Synthetic |
| Common Applications | General Use |
| Mfr. Model # | 33ZX84 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 9x29x1, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 3.6 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron