Pleated Air Filter, 19x24x1, MERV 7
In Stock
$22.26
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 19x24x1, MERV 7
Item 33ZX78
$22.26
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Height | 19 in |
| Nominal Width | 24 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 950 cfm |
| Common Applications | General Use |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Depth | 1 in |
| Mfr. Model # | 33ZX78 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 19x24x1, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 7.4 sq ft, Pleats per Linear Foot 21, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron