Pleated Air Filter, 8x22x1, MERV 7
In Stock
$34.25
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 8x22x1, MERV 7
Item 33ZX77
$34.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Common Applications | General Use |
| Nominal Height | 8 in |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Nominal Width | 22 in |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Nominal Depth | 1 in |
| Media Material | Synthetic |
| Mfr. Model # | 33ZX77 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 8x22x1, Filter Efficiency - Air Filters 35 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 1.94 sq ft, Pleats per Linear Foot 13, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.