Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 4 Flute, 3/8" Mill Dia, 3/8" LOC, 0.02" Rad, 3" OAL
In Stock
$205.50
/each
Earn 205 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 33PA96
$205.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Measurement System | Inch |
| Finish - Machining | WXS |
| List Number | 4471 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Dia. | 0.367 in |
| ISO Material Group | H |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 3/8 in, 0.375 in |
| Material Application | Hardened Steel |
| Number of Flutes | 4 |
| Helix Angle | 45 Degrees |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Neck Length | 1 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Corner Radius | 0.02 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 3 in |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Single End/Double End | Single |
| Mfr. Model # | 447102011 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Inch, 0.02 in, 0.375 in, 3 in