Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 2 Flute, 1.5 mm Mill Dia, 1.2 mm LOC, 0.2 mm Rad
In Stock
$109.50
/each
Earn 109 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 33PA71
$109.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| ISO Material Group | H |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 50 mm |
| Neck Dia. | 1.45 mm |
| Neck Length | 8 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Number of Flutes | 2 |
| Corner Radius | 0.2 mm |
| List Number | 4592 |
| Material Application | Hardened Steel |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Spacing | Fixed |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 1.5 mm |
| Length of Cut | 1.2 mm |
| Shank Dia. | 4 mm |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Measurement System | Metric |
| End Mill Application | Finishing |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Finish - Machining | WXS |
| Mfr. Model # | 3101502 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1.5 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Straight, Metric, 0.2 mm, 1.2 mm, 50 mm