Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 3/4" Mill Dia, 3/4" LOC, 0.06" Rad, 6" OAL
In Stock
$435.25
/each
Earn 435 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 2 Flute, 3/4...
Item 33PA48
$435.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Corner Radius | 0.06 in |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Finishing |
| ISO Material Group | N |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Length | 2.5 in |
| Flute Spacing | Fixed |
| Length of Cut | 0.75 in, 3/4 in |
| Neck Dia. | 0.746 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| List Number | 2024 |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Material Application | Aluminum |
| Measurement System | Inch |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Mfr. Model # | 20241400 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.06 in, 0.75 in, 6 in