Ratchet: 55 ft-lb Fastening Torque, 55 ft-lb Torque - Max, 250 RPM No Load Speed, Li-Ion
In Stock
$688.50
/each
Earn 688 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet: 55 ft-lb Fastening Torque, 55 ft-lb...
Item 338AR0
$688.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| No Load Speed | 250 RPM |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Includes Battery | Battery Included |
| Battery Capacity | (2) 2.0 Ah |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Voltage | 12 V DC |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Power Source | Cordless |
| Drive Shape | Square |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Fastening Torque | 55 ft-lb |
| Motor Type | Brushless |
| Overall Length | 14-1/4 in |
| Head Width | 1-5/8 in |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Drive Size | 3/8 in |
| Mfr. Model # | 2560-21 48-11-2420 |
| Country of Origin | Malaysia (subject to change) |
| UNSPSC | 27111711 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (2) Batteries, (1) Charger, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 55 ft-lb, Free Speed 250 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 1 in, Head Width 1 5/8 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 2, Battery Capacity (2) 2.0 Ah, Battery Model No. 38D763, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included Yes, Charger Model 2XKZ7, Case Included Yes, Overall Length 14 1/4 in