General Purpose Filter: 1 micron, 3/4 in NPT, 65 cfm, 250 psi Max Op Pressure
In Stock
$689.50
/each
Earn 689 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
INGERSOLL RAND General Purpose Filter: 1 micron, 3/4 in NPT,...
Item 32NA18
$689.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2475 |
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Weight | 2.4 lb |
| Filter Bowl Material | Aluminum |
| Minimum Operating Temperature | 34 Degrees F |
| Air Flow Direction | Left to Right |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Gauge Included | No |
| Overall Width | 3-7/8 in |
| Number of Air Outlets | 1 |
| Storage Protection Code | A |
| Number of Air Inlets | 1 |
| For Fluid Type | Water, Coalesced Liquid, Oil |
| Air Inlet Size | 3/4 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Maximum Operating Temperature | 176 Degrees F |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Freight Class Code | 15 |
| Drain Included | Yes |
| Inlet Size | 3/4 in NPT |
| Body Material | Aluminum |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Filter Type (Combined with Rating) | Particulate 1 micron |
| Includes | Internal Drain, Pressure Differential Gauge |
| Drain Type | Automatic |
| Filter Type (Broad with Rating) | General Purpose (1 micron) |
| Differential Pressure Indicator Included | Yes |
| Filter Bowl Capacity | 7.4 oz |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Filter Rating | 1 micron |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Air Outlet Size | 3/4 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Outlet Type | NPT |
| For Substance Type | Oil, Water, Coalesced Liquid |
| Overall Height | 11-1/16 in |
| Standards | ISO |
| Series | F |
| Filter Type | Particulate, Particulate (5 micron) |
| Manufacturer Part Number | FA110IG |
| Maximum Flow Rate | 65 cfm |
| Mfr. Model # | FA110IG |
Description
Filter, 3/4" NPT, 65 cfm, 1 micron