Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 5, 300 A, 120V AC Coil
In Stock
$18,650.00
/each
Earn 18650 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 31HK01
$18,650.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 300 A |
| Current AC | 300 A |
| Phase | Three |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Series | Freedom |
| Starter Style | NEMA |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Size | 5 |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 60 A |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Number of Poles | 3 |
| Mfr. Model # | AN19SN0A5E300-CRK |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 300 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 60 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 120V AC