Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 4, 135 A, 120V AC Coil
In Stock
$7,402.00
/each
Earn 7402 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, N...
Item 31HJ99
$7,402.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Reversing Capability | Reversing |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Current AC | 135 A |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| NEMA Size | 4 |
| Phase | Three |
| Number of Poles | 3 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 28 A |
| Series | Freedom |
| Starter Style | NEMA |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 140 A |
| Mfr. Model # | AN19NN0A5E140-CRK |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 140 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 28 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 120V AC